Działo się ...

ZEBRANIA I WARSZTATY Z RODZICAMI:

 

 

WRZESIEŃ 2018 r.
Zebranie organizacyjne z rodzicami odbyło się 07.09.2018 r

PAŹDZIERNIK 2018 r.
18.10.2018 r.  – Sałatka ziemniaczana – realizacja projektu edukacyjnego „Ziemniak”

 LISTOPAD 2018 r.
29.11.2018 r – wróżby andrzejkowe

GRUDZIEŃ 2018 r.
10.12.2018 r.  – ozdoby choinkowe
18.12.2018 r. – spotkanie wigilijne

 

WYDARZENIA GRUPY...

 

20.10.2018   - odwiedziny w Komendzie Policji. Spotkanie dostarczyło przedszkolakom wielu wrażeń i dużo nowej wiedzy. Poruszone zostały tematy dotyczące bezpiecznego udziału dzieci w ruchu drogowym. Nie zapomniano także przestrzec przed różnego typu niebezpieczeństwami i wskazać  właściwe zachowania chociażby podczas ataku ze strony psa czy też podczas kontaktów z nieznajomymi. Jako pamiątkę ze spotkania „Krasnoludki” przywiozły własnoręcznie pokolorowaną malowankę z policjantem w roli głównej.

09.10.2018  - Przyszła już jesień, a więc czas jesiennych prac w polu i ogrodzie. „Krasnoludki”  postanowiły sprawdzić, co  dzieje się o tej porze na wsi. Wybrały się więc do gospodarstwa wiejskiego w Konarzewie, Pierwsze swoje kroki skierowały na pole, aby tam zająć się wykopkami ziemniaków.  Z dużym zainteresowaniem wysłuchały informacji dotyczących sadzenia ziemniaków oraz  ich wzrostu. Po wykopaniu i przewiezieniu  do gospodarstwa ziemniaki zostały włożone  do ogniska. W tym czasie dzieci przystąpiły do wykonywania czynności związanych z kiszeniem kapusty. Było to przygotowanie kapusty do szatkowania, szatkowanie a następnie ubijanie jej w beczce. Ten pracowity dzień zakończył się konsumpcją upieczonych ziemniaków z surówką z kiszonej kapusty.

„Krasnoludki” bardzo lubią wszelkiego rodzaju zajęcia kulinarne. Tym razem ,  nawiązując do pory roku - jesieni, postanowiły  sprawdzić swoje predyspozycje kucharskie przygotowując jesienną sałatkę owocową. Z dużym zaangażowaniem kroiły  różne owoce, aby je następnie wymieszać i skosztować własnoręcznie wykonanego dania. Z satysfakcją stwierdziły , że ich praca zakończyła się pełnym sukcesem, gdyż sałatka była bardzo smaczna a na dodatek również zdrowa.

17.10.2018 r.-  spektakl teatralny „Czerwony Kapturek” w Miejskim Ośrodku Kultury

19.10.2018 r.- warzywa i związana z nimi pora roku to temat  spotkania w Bibliotece Miejskiej. Po królestwie jesieni oprowadzała  dzieci pani bibliotekarka wspierając się bardzo ciekawą prezentacją multimedialną. Przepiękne ilustracje przedstawiały cechy charakterystyczne złotej jesieni jak i szarugi jesiennej. Dzieci miały także możliwość przypomnienia sobie , jakie dary jesieni przyniosła dla nich  w podarunku ta niezwykle barwna pora roku. Oczywiście , w związku z realizacją projektu edukacyjnego „Ziemniak”, w centrum zainteresowań znalazło się właśnie to warzywo. Na zakończenie dzieci mogły zapoznać się z książkami o tematyce przyrodniczej.

14.11.2018 – wycieczka do Muzeum Miasta Pabianic.  Tematem spotkania z panią historyk były treści dotyczące naszej ojczyzny – Polski. W bardzo ciekawy sposób przybliżono dzieciom wybrane fragmenty historii odnoszące się do istnienia naszego państwa na przestrzeni wieków . Dzieci dowiedziały się m.in.  ,że w pewnym okresie Polska zniknęła z mapy świata , podzielona między trzech zaborców a także  kto to był Dąbrowski , jak nazywały się kolejne stolice Polski i jakie plemię rozpoczęło budowę państwa polskiego. „Krasnoludki” poszerzyły także swoją wiedzę dotycząca  symboli narodowych. Na zakończenie  przedszkolaki wykonały kotyliony, które będą im przypominały o tej ciekawej lekcji muzealnej.

12.12.2018- dzieci odwiedziły Fabrykę Krówek. Tam poznały proces powstawania naszych popularnych krówek. Mogły także zaprojektować swój własne opakowanie, w które następnie zawinęły swoje cukierki. Uczestniczyły także w konkursie na najbardziej pomysłową krówkę.

17.12.2018 - „Krasnoludki” zawsze pamiętają o innych a zwłaszcza o osobach starszych. To m.in. właśnie dla nich przygotowały jasełkowe przedstawienie nawiązujące do historii Bożego Narodzenia. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w role Maryi, Józefa, królów, pasterzy i innych postaci, nad którymi czuwały wdzięczne aniołki. Wigilijną opowieść ubarwiły kolędy, pastorałki a także aniołkowy taniec z wdziękiem przedstawiony przez dzieci. „Krasnoludki” bardzo chciały wypaść jak najlepiej. O tym, że to się udało świadczyły gromkie brawa otrzymane od pensjonariuszy Domu Opieki w Jadwininie.

20.12.2018 – dzieci ponownie odwiedziły Muzeum Miasta Pabianic. Lekcję muzealną poprowadziła pani Justyna Ruszkiewicz i jak zawsze w sposób bardzo ciekawy dostarczyła wielu wiadomości i ciekawostek dotyczących świąt. Był więc film opowiadający o grudniowych wydarzeniach w Betlejem, były opowieści o obrzędach poprzedzających wigilię i o samej wigilii , o tradycji ubierania choinki i przygotowywania mieszkań na narodziny Bożego Dzieciątka  dawniej i dziś. Dzieci mogły także własnoręcznie pomalować choinkową bombkę .